דברים שתופתעו לשמוע שעלולים לפגוע לכם בכבד

סוכר

צריכה מוגזמת של סוכר לא מזיקה רק לשיניים, היא עלולה לפגוע גם בכבד שלכם. הכבד משתמש בסוג מסוים של סוכר בשם פרוקטוז, כדי לייצר שומן. יותר מדי סוכר מועבד או סירופ תירס שמכיל כמות גדולה של סוכרוז גורמים להיווצרותה של שכבה שומנית שעלולה להוביל למחלות כבד. מחקרים הראו שסוכר עלול להזיק לכבד באותה המידה כמו אלכוהול, אפילו אם אינכם סובלים ממשקל עודף. סיבה נוספת להגביל את הצריכה של מאכלים עם תוספות סוכר, דוגמת משקאות מוגזים, מאפים וממתקים.

 MSG (מונוסודיום גלוטמט)

מונוסודיום גלוטמט מעשיר את הטעם של מאכלים ארוזים רבים, מצ’יפס ועד משקאות דיאטטיים (לפעמים החומר רשום על תוויות מזון בתור “חלבון מעובד מהצומח”, “תמצית שמרים” או “תמצית סויה”). כמה מחוקרים שנערכו על בעלי חיים מצאו שהכימיקל הזה עלול להוביל לדלקות בכבד ולגרום למחלת כבד שומני לא אלכוהולי ולסרטן הכבד. יש צורך במחקרים נוספים כד לקבוע האם ה-MSG משפיע באופן דומה על בני אדם.

תוספי תזונה צמחיים

העובדה שכתוב על התווית שמוצר הוא “טבעי”, אין זה אומר שהוא בטוח. סכנה אחת היא שורה הקווה קווה, צמח מרפא שמסייע בהתמודדות עם סימפטומים של בלות ועוזר להירגע. מחקרים מראים שהוא עלול לפגוע בתפקוד הכבד ולגרום לצהבת וקריסת הכבד. במדינות מסוימות אוסרים או מגבילים את השימוש בצמח, אולם הוא עדין זמין בארה”ב. חובה להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים לקחת צמחי מרפא.

השמנת יתר חולנית

אם אתם סוחבים משקל עודף, שומן עלול להיבנות בתאים שלכם, וזה עלול להוביל למחלת כבד שומני לא אלכוהולי. זה גם עלול לגרום לכבד להתנפח. לאורך זמן, רקמה צלקתית קשה עלולה להחליף רקמות בריאות (שחמת הכבד). אנשים הסובלים מהשמנה או השמנת יתר חולנית, אנשים בגיל העמידה, או חולי סוכרת, נמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלת כבד שומני לא אלכוהולי. אין תרופה למחלה, אבל אכילה בריאה והתעמלות עשויים לפעמים להסיג את המחלה.

עודף ויטמין A

ויטמין A נמצא בביתים וחלב, וכן בפירות וירקות טריים, במיוחד באדומים, כתומים וצהובים. תוספים רבים גם מכילים את הוויטמין היות והוא משפר את הראייה, מחזק את העצמות ומועיל למערכת החיסון. אבל, בכמויות גבוהות מאוד, ויטמין A רעיל לכבד. אסור לצרוך יותר מ-10,000 יחידות בינלאומיות של הוויטמין ביום.

קעקועים לא סטריליים

כאשר עושים קעקוע או פירסינג בחנות מורשית ונקייה שבה הציוד עובר חיטוי לאחר כל שימוש, הסיכון להידבק במחלה דוגמת צהבת C נמוך. אולם, אם לא מנקים כראוי את הכלים, הסיכון לחלות עולה באופן משמעותי. נגיף הצהבת מתפשט במגע עם דם נגוע וגורם למחלת כבד קשה ולפעמים כרונית. תבדקו את החנות ואת העבר הבטיחותי שלה לפני שאתם מתמסרים למחט.

משקאות קלים

מדענים שחקרו את הרגלי האכילה של קבוצת חולים במחלת כבד שומני לא אלכוהולי, ולקחו בחשבון את המשקל של כל נחקר, כמות השומן בדם והאם הם חולים בסוכרת. נתון אחד בלט: 80% ממשתתפי המחקר שתו שתי משקאות קלים או יותר ביום. לא משנה אם מדובר במשקה נטול קלוריות או במשקה רגיל, ומשמעות הממצא היא שמרכיבים נוספים מלבד סוכר עלולים לגרום למחלה. אין קביעה עובדתית נחרצת, אולם חלק מהחוקרים סבורים שייתכן שממתיקים מלאכותיים אשמים בכך.

תרופות נוגדות דיכאון

זה אמנם נדיר, אבל ישנן תרופות נוגדות דיכאון שעלולות לפגוע בכבד, אף אם משתמשים בהן רק מספר ימים.  בחלק מהמקרים, הנזק עלול להיות קטלני. קשישים או חולים שנוטלים תרופות רבות אחרות נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר מפני שייתכן שהכבד שלהם כבר נפגע. אם אתם משתמשים בנוגדי דיכאון, התייעצו עם הרופא שלכם כדי לוודא שאתם נוטלים את המנה הנמוכה ביותר שניתן. תוודאו שאתם יודעים מהם הסימפטומים של מחלת כבד, כדי שתוכלו ללכת לרופא ברגע שתזהו אותם.

שומן טראנס

שומני טראנס הם שומנים מעשה ידי אדם שנמצאים ברוב המאכלים הארוזים ובמאפים (לפעמים על תוויות הם רשומים בתור “שמן מעובד” או “שומן צמחי”). אכילת מאכלים עשירים בשומן טראנס לא רק מגדילה את הסיכון לעלות במשקל, אלא גם את הסיכון לחלות במחלת כבד ולסבול מרקמה צלקתית. מחקר אחד מצא שעכברים שאכלו כמות גדולה של שומן טראנס סבלו מבעיות בכבד אחרי ארבעה חודשים בלבד.