מיץ סלק מפחית את לחץ הדם

כוס מיץ סלק ביום מספיקה כדי להפחית באופן משמעותי את לחץ הדם של חולים עם לחץ דם גבוה, כל קובעים חוקרים מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון (QMUL) שביצעו מחקר בקרב עשרות חולים בעזרת שימוש בתרופת פלצבו.

המחקר מומן על ידי מכון הלב הבריטי. יועצת המחקר הבכירה של המכון, ד”ר שאנון אמוילס, אמרה כי: “המחקר המענין הזה מתבסס על מחקרים קודמים של הצווחת הזה, ומצא כי מיץ סלק יכול להוריד לחץ דם בקרב אנשים שסובלים מלחץ דם גבוה – גם כאלה שלחץ הדם שלהם לא ווסת באמצעות טיפול תרופתי”. החוקרים פרסמו את הממצאים שלהם בירחון  Hypertension.

סלק מכיל רמות גבוהות של חנקה. ירקות עליים אחרים – דוגמת חסה או כרוב – גם מכילים רמות גבוהות של התרכובת, אותה הם סופחים מהאדמה דרך השורשים שלהם. בגוף האדם, חנקה הופכת לחנקן חמצני, שמסייע בהרגעת והרחבת כלי דם.

החוקרים גייסו לצורך המחקר 64 מטופלים בגילאים 18-85. מחצית מהמטופלים נטלו תרופות להורדת לחץ דם אולם לא הצליחו להגיע ליעד לחץ הדם שלהם. האחרים אובחנו כסובלים מלחץ דם גבוה אולם לא נטלו תרופה כדי לטפל בתופעה. המטופלים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. חברי קבוצה אחת שתו בכל יום כוס מיץ סלק, ובקבוצה השנייה שתו כוס מיץ סלק נטול חנקה (פלצבו).

המטופלים שתו את המיץ כל יום במשך ארבעה שבועות. הם גם היו תחת מעקב במשך שבועיים  לפני ואחרי המחקר, כך שלמעשה תקופת המבחן ערכה שמונה שבועות. המחקר נערך בתנאי סמיות כפולה, שמשמעותה שגם הטכנאים שחילקו את השתייה וגם המופלים לא ידעו האם המיץ שהם שותים מכיל חנקה או שמא מדובר בפלצבו.

המחקר הראשון שמצביע על ירידה קבועה בלחץ הדם עקב שימוש בחנקה

במהלך ארבעת השבועות שבהם הנבדקים שתו את המיץ, בקרב המטופלים בקבוצה עם התוסף הפעיל (אלה שמיץ הסלק ששתו הכיר חנקה אורגנית) חלה ירידה בלחץ הדם. בשבועיים שלאחר סיום הניסוי ולאחר שהפסיקו לשתות את המיץ, לחץ הדם של חברי הקבוצה חזר לרמתו הגבוהה הקודמת.

הצוות מציין שזהו המחקר הראשון שמציג הוכחות בדבר ירידה ארוכת טווח בלחץ הדם בקרב מטופלים שסובלים מלחץ דם גבוה, בעקבות הוספת חנקה לתפריט של הנבדקים. המטופלים בקבוצה עם התוסף הפעיל גם חוו שיפור של כ-20% ביכולת ההתרחבות של כלי הדם וירידה של כ-10% בנוקשות העורקים. מחקרים בעבר הראו ששינויים מסוג זה קשורים לירידה בסיכון לחלות במחלות לב.

מנגד, במהלך המחקר  לא חלו שינויים בלחץ הדם, תפקוד כלי הדם או נוקשות העורקים בקרב חברי קבוצת הפלצבו (שמיץ הסלק שלהם לא הכיל חנקה).

בסיכום המחקר נכתב: “ממצרים אלה מצביעים על תפקידה של חנקה כתוסף תזונה זול וזמין, שמהווה טיפול משלים לחולים שסובלים מלחץ דם גבוה”.

מוצרים טבעיים להפחתת לחץ בדם “מושכים יותר” מאשר כדורים

“המחקר הזה הוכיח שבכל הקשור להורדת לחץ הדם, מנה יומית של חנקה יכולה להיות יעילה באותה מידה שטיפול תרופתי, והדבר הטוב ביותר היא שניתן להפיק אותה מסלק וירקות נוספים”.

אחת הסיבות שממצאי המחקר מלהיבים היא שחולים יכולים בקלות להגביר את צריכה החנקה ולראות את התועלת שבכך. “יש יתרון גדול בכך שאנשים יוכלו לשלוט בלחץ הדם שלהם בעזרת אמצעים שאינם קליניים כמו אכילת ירקות”, אומרת פרופ’ אמריטה אהלוואליה. “אנחנו יודעים שאנשים רבים לא אוהבים לקחת תרופות כל החיים, במיוחד כשהם מרגישים טוב, ולכן צריכת תקופות היא נושא חשוב”.